
Fordonselever fick en unik inblick hos Volvo i Göteborg
Eleverna i årskurs två och tre på Fordons- och transportprogrammet vid Holavedsgymnasiet har varit på studieresa för att besöka Volvo i Torslanda. Det blev en inspirerande dag fylld av teknik, framtid och stolthet över svensk fordonsindustri.
Holavedsgymnasiet är en av endast tio skolor i landet som ingår i ett exklusivt trepartssamarbete med Volvo och en Volvohandlare – i detta fall Skobes. Samarbetet ger eleverna en nära koppling till branschen och värdefulla erfarenheter inför framtida yrkesliv.
– Det här är en rolig studieresa där eleverna har privilegiet att se hur hela processen, från skissstadiet till att bilen rullas ut ur fabriken, går till, berättar fordonsläraren Mattias Rooth.
Besök i fabriken i Torslanda
Under besöket fick eleverna följa produktionen på Volvos fabrik i Torslanda och se hur modern teknik, hållbarhet och noggrannhet genomsyrar varje steg.

World of Volvo
Dagen avslutades med en guidad tur på World of Volvo, där eleverna fick en bredare förståelse för företagets historia och framtidssatsningar.
Eleverna fick följa fordonsindustrins utveckling under de senaste 150 åren. När de upptäckte hur många svenska innovationer som bidragit till ökad trafiksäkerhet världen över växte yrkesstoltheten. Det blev tydligt att svensk ingenjörskonst verkligen gjort avtryck – och att våra framtida personbilstekniker nu står redo att föra traditionen vidare.



Resan gav både inspiration och en konkret bild av de karriärmöjligheter som väntar inom fordonsbranschen - och hur kunskaperna från utbildningen på Holavedsgymnasiet används i praktiken.

