
Nyinvigning med kalas på biblioteket
Efter ett och ett halvt års ombyggnation av den anrika fastigheten på Storgatan gör Tranås bibliotek en nystart. Lördag den 22 februari bjuds allmänheten in till en festlig nyinvigning av de renoverade bibliotekslokalerna.
Byggdammet har lagt sig och bullret tystnat. Den stora nyheten är att biblioteket har fått en helt ny entré, en ny foajé för dagstidningar med plats för tidningsläsare samt en ny utställningsyta. Verksamheten har nu stora fönster ut mot Storgatan och bättre möjlighet att synas i stadsbilden.

Biblioteket har stora fönster som vetter mot gatan. Innanför entrén finns en tidningshörna och utställningsyta.
I utställningsdelen kommer besökare få möta det kreativa Tranås i form av lokala konstnärer och konsthantverkare, både proffs och amatörer. Biblioteket kan också visa upp verk från kommunens rika konstarkiv, spännande samtidskonst och presentera utställningar om allt från historia och kulturarv till dagsaktuella frågor och fenomen.
Barnavdelningen har lyfts fram och flödet i lokalen är luftigare än förut. Dessutom pågår arbete med att se över och skapa fler tysta studieplatser. Även sittmöjligheter och skyltning i lokalen ska ses över.
– Biblioteket ska vara en öppen, trygg och tillgänglig plats för olika målgrupper och behov. Nu finns nya möjligheter till upplevelser och inslag, och vi hoppas att ännu fler upptäcker Tranås fina stadsbibliotek, säger bibliotekschef Christine Åström.
På nyinvigningsdagen den 22 februari bjuder stadsbiblioteket in till tårtkalas klockan 10.30. Klockan 11 sker invigningsceremonin och därefter fortsätter programmet med mingel och aktiviteter, bland annat skattjakt och pysselverkstad på barnavdelningen, vernissage och namntävling i utställningsytan samt musikaliska inslag.
Ta del av hela invigningsprogrammet: Nyinvigning av biblioteket