Ängarydsgatan
Tranås kommun kommer att utföra VA-saneringsarbete på Kollonigatan, Idrottsgatan, Majorsplan och längs del av Ängarydsgatan. Arbetet görs i samverkan med Tranås Energi.

Vad ska åtgärdas i området?
VA-arbetet är en del i VA-avdelningens förnyelsearbete av äldre ledningar samt en klimatanpassning för att klara framtida kraftiga regn. Samtidigt moderniseras elnätet genom att byta ut äldre elkablar och kabelskåp. Åtgärden genomförs för att stärka leveranssäkerheten och säkerställa en långsiktigt driftsäker
elförsörjning i området.
- Samtliga vatten- och avloppsledningar (VA) byts ut.
- Äldre elkablar och kabelskåp byts ut för att modernisera elnätet.
I samband med VA-arbeten har gatuutrymmets utformning setts över.
- Hämta/lämna yta utanför Ängarydsskolan förlängs.
- Planteringsyta i cirkulationsplats Majorsplan minskas.
- Samtliga övergångsställen runt cirkulationsplatsen hastighetssäkras med farthinder.
Varför genomförs arbetet?
VA-ledningarna byts ut som en del av kommunens förnyelsearbete. Det är även en viktig klimatanpassning för att systemet ska klara framtida kraftiga regn. Arbetet med elnätet görs för att stärka leveranssäkerheten och för att garantera en långsiktig och driftssäker elförsörjning i området.
Hur påverkas jag som bor och vistas i området?
Arbetet påverkar din vardag på flera sätt;
- Fastighetsbesiktning och vibrationer: Westbergs Vibrations- och omgivningskontroll AB kommer att kontakta berörda fastighetsägare för att utföra en in- och utvändig besiktning före och efter projektet. Under arbetets gång mäts markvibrationer med mätare på utvalda fasader.
- Parkering: När arbetet sker vid din fastighet hänvisas du till datumparkering på omkringliggande gator. Övrig tid kan du parkera på din egen fastighet som vanligt.
- Postutdelning: Under den tid avstängning påverkar postutdelning till din fastighet kommer du att blir hänvisad till tillfällig brevlåda. Var den tillfälliga brevlådan placeras meddelas dig via brev innan avstängning sker.
- Sophämtning: När avstängning medför att sophämtning inte kan ske på din fastighet hänvisas du till att lämna mat- och restavfall i de kärl som ställs upp bredvid Multisportarenan på Hagadalsgatan.
- Tillfälliga elavbrott: Vissa fastigheter kan behöva kopplas bort från elnätet under kortare perioder. Du blir kontaktad i god tid innan ett planerat avbrott sker.
- Tillfälligt vatten: Du har tillgång till vatten under hela perioden via tillfälliga ledningar ovan mark. VA-avdelningen kontaktar alla berörda.
Hur lång tid beräknas arbetet ta?
Arbetet förväntas pågår från oktober 2026 till juli 2027.
Hur leds trafiken om?
Trafiken kommer att ledas om under byggtiden. Följ skyltning och anvisningar på platsen.